Seznam

Odkašlali jsme se až k naší první cigaretě.

„Jdeme na to?“ ptám se tě.

„Jasně!“ Bereš jednu a zasouváš ji mezi nalíčené rty rázným, odhodlaným pohybem. Ano, takhle to tenkrát bylo.

„Pozor, hoří ti to!“

„Aha, to by nemělo, viď?“

Všechno je zrovna jako poprvé. Pomalu se odkuřujeme k prvnímu vdechnutí. Vybavuješ si, jaké bylo? Jako by ti náklaďák rozbitým výfukem pouštěl mastnou spáleninu přímo do pusy. A byl toho i plný nos! Ježišmarja, nalezlo to až do čelních dutin! Člověče! To nezajíš, nevydýcháš, nevyvětráš.
Pokračování → 2 strany | 3min →

Týden domácí z domu doktora Fausta

SOBOTA

Obléci pracovní plášť a šátek. Koberec v salonku vyprášit plácačkou. Prkna v kuchyni vydrhnout sodou. Na záchod rejžák a mazlavé mýdlo. Nadávat. Parkety jak led vyleštit a nikomu o tom neříct. Čekat.

STŘEDA

Vydat se na trh. Nemoci najít boty. Nemoci najít klíče, šátek, košík, peníze. Zlobit se a volat otázky na celý dům. Naslouchat tichu. V kapse pláště najít kus papíru se seznamem. Nemoci najít brýle.

NEDĚLE

Ráno se pomodlit. Zůstat v noční košili. Celý den prolenošit, prohlížet si staré kalendáře. V poledne poslouchat meluzínu. Večer ohřát vodu. Celá se umýt. Zalehnout. Sfouknout svíčku. Hledět do tmy.

ÚTERÝ

Vařit, zapomenout pro koho. Odskočit pro něco, zapomenout pro co. Přemýšlet, co bylo včera. Nic si nevybavit. Zapomenout, kde jsem. Zabloudit v domě. Na konci chodby se uvidět v zrcadle. Vrátit se s majoránkou, nasypat si ji do polívky.

PÁTEK

K snídani si cikorku uvařit, vzpomínat na dětství. Dopoledne probloumat. Zalít muškáty, otrhat tymián. Vyjít na dvorek a vrátit se s prázdnou. Trochu se natáhnout a čichat k prstům od tymiánu. Otvorem ve stropě pozorovat oblohu. Těšit se, nevědět na co.