První zmínku o příbězích na padesát slov jsem četl v knize Daniela Pinka: A Whole New Mind. Psal, že britský The Daily Telegraph prý dlouho sponzoroval každoroční soutěž v psaní „miniság“.

Další jsem našel na jeho webu. Tentokrát tu byl i odkaz na stránky s hotovými příběhy. A tam jsem je viděl na vlastní oči. Skutečné minipovídky se začátkem a koncem a často i s nečekaným zvratem. Přesně na padesát slov.

Už pouhé věty byly slibné:

„Má dívka začala sledovat zprávy BBC nahá.“ nebo „Včera večer jsem našel opici ve své posteli a v mém pyžamu, jak kouří a čte Dostojevského.“ nebo „Pospěš má motorová pilo a zbav mě maček!“ (Čím mladší autor, tím větší obliba v hororech.)

Nedalo se nic dělat, musil jsem to zkusit taky. To psaní samozřejmě.

Při pohledu na padesátislovní příběh se zdá, že napsat ho nemůže být obtížné. Nakonec, jsou to jen zhruba čtyři řádky na á čtyřce. Vymyslet a vtěstnat příběh do padesáti slov, ale zas tak snadné není. Není to sice snadné, ale je to velmi zábavné. A vůbec – celý ten proces psaní a broušení je tak objevný, podnětný, inspirující a hravý! Napíšete první verzi. A po ní druhou a další. Jednu větu zkrátíte, další vylepšíte – to vám prostě nedá! A když toho nenecháte včas, získáte úplně jinou story, než jakou jste napsali původně. Pro tvořivé perfekcionisty musí být takovéhle psaní nebem i peklem na zemi.

Daniel Pink se ovšem miniságami zabýval z jiných důvodů: viděl v něm jedno z mnoha cvičení pro pravou hemisféru mozkovou. Mělo nám pomoci ji rozvíjet tak, aby společně s naším nadužívaným levým mozkem vytvořila harmoničtější, lepší celek – zcela novou mysl . A to psaní padesátislovních příběhů skutečně dělá:

  • naučíte se produkovat alternativní řešení
  • zjistíte, jak formulovat myšlenky nesčetným způsoby
  • vaše vynalézavost doslova expanduje

Máte chuť zkusit to také? Tady jsou pravidla:

  • Příběh musí mít přesně padesát slov. Nadpis se nepočítá. Spojky a předložky jsou také slova.
  • Příběh musí mít skutečný začátek, prostředek i konec a musí být celý.
  • Měl by mít překvapivou pointu, zvrat, nečekanou myšlenku, silnou emoci….
  • Měl by být pro čtenáře zajímavý. A měl by mu dát trochu zabrat.

Jestli nemáte chuť psát, nevadí. Přejděte na stránky Příběhy na padesát slov a přečtěte si něco z toho, co už jsem tu uveřejnil. Možná i vy propadnete kouzlu minimálního vyprávění.

Bavte se.

Napište komentář