„I invented this placebo camera…“, „ (Ze Frank ve své „Nerdcore comedy„)

„How richly bizzare!“ (některá filmová postava)

* * *

„Vynalezl jsem placebo-fotoaparát.“ Nádherné, dráždivé spojení slov! Pan Frank by si zasloužil potlesk a uznání, i kdyby ukončil svou řeč hned po nich. Jen si to vychutnejte, nechte se unášet představivostí. Jak by mohla takový foťák vypadat? Co by mohl umět? Jak by se asi používal? Nebo užíval?

Jako kluk jsem uměl několik kouzelnických triků. Jeden – opravdu dětský – byl trik se stojící sirkou. To vezmete sirku, postavíte ji na stole na hlavičku a sirka zůstane nevysvětlitelně, bez jakékoliv pomoci stát! Óóóó!

Zvláštní bylo, že diváků, kteří se divili, nebylo mnoho. Více bylo těch – dospělých – diváků, kteří fázi údivu prostě přeskočili a rovnou mi začali vysvětlovat, jak jsem trik udělal nebo proč to, co jsem udělal, není důležité. Zůstával mi z nich rozum stát. Chápal jsem jen, že nechtěli být okouzleni. Přemýšlel jsem o nich tak dlouho, až jsem se dopracoval k dětskému psychologickému testu. Při každé návštěvě restaurace jsem nenápadně postavil sirku na neobsazený stůl a zpovzdálí pak pozoroval, co se bude dít. Nic jsem nevyřešil, ale aspoň jsem našel další typ lidí. Takových, kterým stálo za to se i vrátit, aby mohli sirku položit. Sirky nestojí. Sirky mají ležet. Hotovo.

Myslím, že triky všeho druhu by se daly chápat jako placebo. Placebo-realita. Když „spolkneme“ sirku stojící bez opory na hlavičce, otevře se nám na okamžik svět beze zdí a zavřených dveří. Je v něm možné to, o čem byste jinak ani nepřemýšleli. Někteří lidé, aby získali tento úhel pohledu na svět nebo práci, platí školení a mentory a duchovní učitele. A ono možná stačí nechat se okouzlit a žasnout.

Ale k věci. Moje dnešní dobrá otázka zní: Co – podle vás – také může být placebo? Najdete něco tak nepřekonatelně super, jako Ze Frankův placebo foťák? (Mimochodem, věděli jste, že je to výrobce internetových hraček?) Bude to pěkné cvičení pro pravou hemisféru mozkovou. Není třeba se omezovat, můžete se zaměřit na placebo věc, placebo činnost, placebo jev, událost anebo něco… nevím – cokoliv. Co by váš výtvor měl za vlastnosti? Jak by se používal? A museli bychom ho vždycky zapít, abychom pocítili jeho účinek?

Nechám to na vás. Ale neodpustím si aspoň jeden vlastní pokus (podle vzoru Ze Franka):

  • Myslíte, že od médií dostáváme placebo-zprávy? Nejsou opravdové, ale když je vstřebáme, svět je takový jako ony.

A na závěr Ze Frank:

  • „Vynalezl jsem placebo-fotoaparát. Je o hodně levnější než normální a i když se s ní nedá fotit, pořád máte pocit, že jste v obrazu.“

Svoje nápady mi můžete zaslat emailem nebo uložit jako komentáře k tomuto článku. Druhá varianta potěší víc lidí.

Napište komentář