Za tu dobu, co žiju ve Městě, neminul jediný rok, aby si místní nestěžovali na cestování hromadnou dopravou. Nejde o MHD. To je OK. Jde o lidi. Smrdí.

Špatné je léto. Horší je zima. Takový zimní autobus, nacpaný lidmi, když řidič po ránu zapne topení naplno… Hu! Prý by pomohlo, kdyby se lidé umyli. S tím asi souhlasí všichni. Ale je to oprávněný požadavek? Já tvrdím, že každá obecná pravda si zaslouží konkrétní kritiku. A hned se do ní taky pustím.

Podle mě pochybnosti získáme už v koupelně. Představme si pokusnou osobu a sledujme jí krok za krokem při ranní očistě. Čtenáři mladší osmnácti let, nechť okamžitě opustí tento článek! (Vtip.) Osoba – řekněme muž – se omyla ve sprše mýdlem. Další krok – čištění zubů. Další krok – holení. Dále desinfekce… Už cítíte stopu? Ne? Tak jinak.

Osoba se osprchovala a voní teď po konvalinkách. Vyčistila si zuby a z úst jí vycházejí mentolové obláčky. Pěna na holení ovoní tvář po moři, desinfekce po jehličí, hydratační krém po heřmánku. Už vám to zapaluje, viďte? Tak si poslechněte i tohle:

Zdroje pachů na moderním muži:

 1. šampón
 2. kondicionér
 3. tužidlo, nebo jak se to…
 4. krém na holení
 5. desinfekce a něco po holení
 6. vodičky a patlání na obličej
 7. zubní pasta
 8. ústní voda (žvýkačka, cigareta)
 9. deodorant a něco na/po vyholení
 10. mýdlo
 11. prací prášek, aviváž, něco proti molům
 12. krém na ruce
 13. lak na nehty (Teď nevím – lakují se muži, nebo ještě ne?)
 14. parfém
 15. zásyp (Jak „na co“?)

Patnáct! Na současném městském muži může být kolem patnácti zcela odlišných vůní. Takové množství chemických pachů na jediné osobě je ohromující. Člověka napadá, že jejich mísením třeba vzniká něco úplně nového, nečekaného. Ví bůh.

Ale abych se držel tématu: Pomohlo by cestování s MHD, kdyby se všichni cestující před jízdou vypucovali?

Jako odpověď vám nabídnu ještě jednu představu. Je zimní ráno ve městě. Mrholí. Choulíte se v přístřešku zastávky spolu s dvaceti dalšími cestujícími. Všichni jste dobře umytí a máte správně nalakované vlasy. Z vašich těl stoupají všechny ty báječné vůně a mísí se v hustou, silnou směs. A pak někdo škrtne zapalovačem. A to je konec.

Jedna myšlenka k “Co kdyby se všichni cestující umyli?

Napište komentář